WizTree 4.08 iItalian (v. 11.02.2022) - en to it_IT translation catalogue (191 entries)

en: Scanning...
it_IT: Analisi...

en: Folders
it_IT: Cartelle

en: Files
it_IT: File

en: Dumping file
it_IT: Salvataggio file

en: Bytes
it_IT: Byte

en: Files in
it_IT: File in

en: Selected Files
it_IT: File selezionati

en: Total Size
it_IT: Dimensione totale

en: You are about to open
it_IT: Apertura di

en: Command Prompt windows - are you sure?
it_IT: Prompt comandi Windows - sei sicuro?

en: Explorer windows - are you sure?
it_IT: Sfoglia cartelle - sei sicuro?

en: files - are you sure?
it_IT: file - sei sicuro?

note: FileName := FDir; 2 = select directory
en: Select Folder
it_IT: Seleziona cartella

note: YMMV
en: Select
it_IT: Seleziona

en: File not found
it_IT: File non trovato

en: Error
it_IT: Errore

en: Sorting file list...
it_IT: Ordinamento elenco file...

en: Loading tree...
it_IT: Caricamento struttura...

en: Scan complete in
it_IT: Analisi completata in

en: seconds
it_IT: secondi

en: canceled
it_IT: annullata

en: Failed to update Windows Explorer context menu
it_IT: Aggiornamento menu contestuale Windows Explorer fallito

en: No MFT root found!
it_IT: Nessuna root MFT trovata!

note: we have an update!
en: An update is available
it_IT: È disponibile un aggiornamento

en: Click on the "View Update" button to learn more.
it_IT: Per maggiori informazioni fai clic su "Visualizza aggiornamento".

note: if tag set then display error if any
en: No update found.
it_IT: Il programma è aggiornato.

note: if tag set then display error if any
en: Error checking for updates:
it_IT: Errore nella verifica aggiornamenti:

en: Please restart WizTree as Administrator to dump the MFT file
it_IT: Per salvare il file MFT riavvia WizTree come amministratore

en: Please select an NTFS formatted drive.
it_IT: Seleziona una unità formattata NTFS.

en: Dumping MFT file, please wait...
it_IT: Salvataggio file MFT...

en: MFT data dump complete.
it_IT: Salvataggio dati MFT completato.

en: MFT data dumped to file
it_IT: Salvataggio dati MFT nel file

en: 64 bit
it_IT: 64bit

en: 32 bit
it_IT: 32bit

en: MFT file
it_IT: File MFT

en: Loading file list...
it_IT: Caricamento elenco file...

en: files
it_IT: file

note: lblTotalSpacePerc.Caption := '';
en: n/a
it_IT: n/d

en: <Folder>
it_IT: <Cartella>

en: Options
it_IT: Impostazioni

en: Scan
it_IT: Scansione

en: New Instance
it_IT: Nuova istanza

en: Explore Folder
it_IT: Cartella Explorer

en: Command Prompt Here
it_IT: Prompt comandi qui

en: Copy Path
it_IT: Copia percorso

en: Delete (to Recycle Bin)
it_IT: Elimina (nel Cestino)

en: Delete (No undelete possible)
it_IT: Elimina (recupero non possibile)

en: Dump MFT File
it_IT: Salva MFT nel file

en: Exit
it_IT: Esci

en: Display Dynamic values
it_IT: Visualizza valori dinamici

en: Display Byte values
it_IT: Visualizza valori in Byte

en: Display KB values
it_IT: Visualizza valori in KB

en: Display MB values
it_IT: Visualizza valori in MB

en: Display GB values
it_IT: Visualizza valori in GB

en: Windows Explorer context menu
it_IT: Menu contestuale Windows Explorer

en: Always Run as Administrator
it_IT: Esegui sempre come amministratore

en: Language
it_IT: Lingua

en: Restart as Administrator
it_IT: Riavvia come amministratore

en: WizTree requires "Administrator" rights to enable high speed scanning of NTFS hard drives and to access all system files and folders. Click on the "Restart as Administrator" button to enable Administrator rights.
it_IT: WizTree per abilitare l'analisi ad alta velocità di unità disco NTFS e per poter accedere a tutti i file/cartelle richiede i diritti di 'Amministratore'. 
    Per abilitare i diritti di Amministratore fai clic sul pulsante "Riavvia come amministratore".

en: Don't show this again
it_IT: Non visualizzare più

en: View Update
it_IT: Visualizza aggiornamento

en: Dismiss
it_IT: Chiudi

en: Check for updates
it_IT: Controlla aggiornamenti

en: Check for updates now
it_IT: Controlla aggiornamenti ora

en: Select:
it_IT: Seleziona:

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Ready...
it_IT: Pronto...

en: Selection:
it_IT: Selezione:

en: Total Space:
it_IT: Spazio totale:

en: Space Used:
it_IT: Spazio usato:

en: Space Free:
it_IT: Spazio libero:

en: Help us make WizTree better!
it_IT: Aiutaci a migliorare WizTree!

en: Tree View
it_IT: Vista struttura

en: Folder
it_IT: Cartella

en: Percent of Parent
it_IT: Percentuale genitore

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Modified
it_IT: Modificati

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Items
it_IT: Elementi

en: Allocated
it_IT: Allocati

en: File View
it_IT: Vista file

en: File Search Filter:
it_IT: Filtro ricerca file:

en: Clear
it_IT: Azzera

en: Match file name only
it_IT: Corrispondenza solo nome file

en: (Fast)
it_IT: (veloce)

en: Match entire path
it_IT: Corrispondenza percorso

en: (Warning: can be slow!)
it_IT: (attenzione: può essere lenta)

en: Max files to display:
it_IT: N. max file da visualizzare:

en: (Selecting ALL can be very slow!)
it_IT: (selezionando TUTTI può essere molto lenta!)

en: ALL
it_IT: TUTTI

en: Total Files:
it_IT: Totale file:

en: File Name
it_IT: Nome file

en: Percent of Drive
it_IT: Percentuale unità

en: About
it_IT: Info sul programma

en: If you use WizTree commercially or you'd just like to support the freeware community then please make a donation by clicking on the Donate button at the top right of the screen. Thank you! :)
it_IT: Se usi WizTree in ambito commerciale o vuoi solo sostenere la comunità freeware, fai una donazione selezionando 'Dona' in alto a destra nello schermo.
    Grazie! :)

en: What is WizTree?
it_IT: Che cos'è WizTree?

en: WizTree is the world's fastest disk space analyzer. It scans your hard drive and shows you which files and folders are using the most disk space.
it_IT: WizTree è l'analizzatore di spazio su disco più veloce al mondo. Esegue l'analisi del disco rigido e visualizza quali file e cartelle stanno usando il maggiore spazio nel disco.

en: It does this in the FASTEST way possible - you simply won't find any other application of this type that's quicker! Use the information WizTree provides to quickly locate and remove "space hogs" from your hard drive.
it_IT: Lo fa nel modo PIU' VELOCE possibile - semplicemente non troverai alcuna altra applicazione di questo tipo che sia più veloce! Usa le informazioni che WizTree fornisce per individuare e rimuovere rapidamente 'buchi di spazio' dal disco rigido.

en: WARNING: Take care not to remove any files that are required for the correct operation of your PC!
it_IT: AVVISO: fai attenzione a non rimuovere i file necessari per il corretto funzionamento del PC!

en: What makes WizTree so fast?
it_IT: Cosa rende WizTree così veloce?

en: When scanning NTFS formatted hard drives (most modern hard drives use this format), WizTree reads the hard drive's Master File Table (MFT) directly from the disk.
it_IT: Quando si esegue l'analisi dei dischi rigidi formattati NTFS (i dischi rigidi più moderni usano questo formato), WizTree legge direttamente la Master File Table (MFT) dal disco.

en: The MFT is a special hidden file used by the NTFS file system to keep track of all files and folders on a hard drive. Scanning for files this way completely bypasses the operating system (Windows) and provides a huge performance boost.
it_IT: MFT è un file speciale nascosto utilizzato dal file system NTFS per tenere traccia di tutti i file e le cartelle in un disco rigido. L'analisi dei file in questo modo bypassa completamente il sistema operativo (Windows) e fornisce un notevole aumento di prestazioni.

en: As of version 2.0, WizTree can now also scan non NTFS hard drives, network drives, USB drives, and individual directories.
it_IT: A partire dalla versione 2.0, WizTree può ora anche eseguire l'analisi di dischi rigidi NTFS, unità di rete, unità USB e cartelle individuali.

en: Please visit the Antibody Software website for more great software, such as:
it_IT: Visita il sito web di Antibody Software per altri software utili, come:

en: (click for more information)
it_IT: (clic per maggiori informazioni)

en: A powerful yet easy to use web gallery downloading tool. It supports most of the popular image hosting sites (such as flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).
it_IT: Uno strumento potente ma facile da usare per il download di gallerie immagini web. Supporta la maggior parte dei siti di hosting di immagini più popolari (come flickr, facebook, ricerca di immagini Google, imgur, deviantart ecc.).

en: It doesn't require any complicated setup or project files - it just works.
it_IT: Non richiede nessuna installazione o file progetto - funziona così com'è.

en: A keyboard enhancement utility that makes it easy to type accented and other special Unicode characters on a standard US/UK keyboard using easy to remember keyboard shortcuts.
it_IT: Un'utilità per la tastiera che rende più facile digitare accenti e altri caratteri Unicode speciali in una tastiera standard US/UK usando tasti di scelta rapida facili da ricordare.

en: For example, to type an à (a with grave accent), you press Ctrl+` then press a. These shortcuts work from any Windows application.
it_IT: Ad esempio, per digitare à (a con accento grave), premi Ctrl + `quindi premi a. Queste scorciatoie funzionano in qualsiasi applicazione Windows.

en: Invalid Key - Please try again.
it_IT: Chiave non valida - riprova.

en: It is recommended that you copy and paste your supporter code.
it_IT: Ti suggeriamo di copiare ed incollare il codice supporter.

en: Only use digits 0 to 9 and letters A to F.
it_IT: Usa solo numeri da 0 a 9 e lettere da A a F.

en: Thank you for your support!
it_IT: Grazie per il tuo supporto!

en: WizTree will now restart.
it_IT: WizTree ora si riavvierà.

en: Enter Supporter Code
it_IT: Inserisci codice supporto

en: Supporter Code
it_IT: Codice supporto

note: warning dialog title
en: Warning
it_IT: Attenzione

note: confirmation dialog title
en: Confirmation
it_IT: Conferma

note: information dialog title
en: Information
it_IT: Informazioni

en: (No Extension)
it_IT: (nessuna estensione)

en: File Type
it_IT: Tipo file

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Extension
it_IT: Estensione

en: MFT Dump
it_IT: Salva MFT

en: All Files
it_IT: Tutti i file

en: Show Treemap
it_IT: Visualizza mappa struttura

en: Show File Types
it_IT: Visualizza tipi file

en: Reset tree expansion
it_IT: Ripristina espansione struttura

en: Select Parent
it_IT: Seleziona genitore

en: Reselect Child
it_IT: Riseleziona child

en: Help support WizTree development by making a donation
it_IT: Contribuisci al supporto e allo sviluppo di WizTree facendo una donazione

en: (You can hide the Donate button by making a donation)
it_IT: (puoi nascondere il pulsante Dona facendo una donazione)

en: Show Allocated Size on Treemap
it_IT: Visualizza nella mappa struttura lo spazio allocato

en: Auto scan after making selection
it_IT: Scansione automatica dopo la selezione

en: Zoom in Treemap
it_IT: Zoom+ nella mappa struttura

en: Zoom out Treemap
it_IT: Zoom- nella mappa struttura

en: Save Treemap Image as .png file
it_IT: Salva immagine mappa struttura come file .png

en: Save
it_IT: Salva

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Shades of Gray (single color)
it_IT: Livelli di grigio (colore singolo)

en: Show Free Space on Treemap
it_IT: Visualizza nella mappa struttura lo spazio libero

en: File already exists - overwrite?
it_IT: Il file esiste già.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: Generated by
it_IT: Generato da

en: You can hide this message by making a donation
it_IT: Puoi nascondere questo messaggio facendo una donazione

en: MFT Dump cancelled...
it_IT: Dump MFT annullato...

en: Export complete.
it_IT: Esportazione completata.

en: Copy file and size info to clipboard
it_IT: Copia info file e dimensione negli Appunti

en: Export to .CSV file
it_IT: Esporta in un file .CSV

en: Colors
it_IT: Colori

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Color Blind
it_IT: Daltonico

en: CSV file
it_IT: File CSV

en: Select CSV file
it_IT: Seleziona file CSV

en: Failed to import CSV file
it_IT: Importazione file CSV fallita

en: Color By
it_IT: Colore per

en: Color
it_IT: Colore

en: File Extension(s)
it_IT: Estensione/i file

en: Export File Types to CSV file
it_IT: Esporta tipi file in file CSV

en: Display TB values
it_IT: Visualizza valori TB

en: UI Theme
it_IT: Tema interfaccia

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Sorry, your supporter code is only valid for versions of WizTree with version date
it_IT: Il codice sostenitore è valido solo per le versioni di WizTree con data versione

en: or earlier.
it_IT: o precedenti.

en: This version of WizTree has version date
it_IT: Questa versione di WizTree ha la data versione

en: Please install an older version of WizTree with a suitable version date, or purchase a new supporter code.
it_IT: Installa una versione precedente di WizTree con una data versione adatta o acquista un nuovo codice supporto.

en: Version Date:
it_IT: Data versione:

en: Supporter license
it_IT: Licenza supporter

en: Enterprise license
it_IT: Licenza enterprise

en: user license
it_IT: licenza utente

en: Upgrades until:
it_IT: Aggiornamenti fino a:

en: lifetime
it_IT: a vita

en: Supporter code not valid for this version
it_IT: Codice supporter non valido per questa versione

en: Select Multiple
it_IT: Seleziona multipli

en: Multiple
it_IT: Multipli

en: Add Folder
it_IT: Aggiongi cartella

en: Remove Folder
it_IT: Rimuovi cartella

en: is included within
it_IT: è incluso all'interno

en: They cannot both be selected.
it_IT: Non possono essere selezionati entrambi.

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select None
it_IT: Deseleziona tutto

en: Lifetime
it_IT: Tutta la vita

en: Show Folder and File Names on Treemap
it_IT: Visualizza nella mappa struttura cartella e nome file

en: Filter Scan Results
it_IT: Filtra risultati scansione

en: Include Filter:
it_IT: Includi filtro:

en: Exclude Filter:
it_IT: Escludi filtro:

en: Apply Filter
it_IT: Applica filtro

en: Cut
it_IT: Taglia

en: Copy
it_IT: Copia
