WizTree 3 - en to fi_FI translation catalogue (184 entries)

en: Scanning...
fi_FI: Skannataan...

en: Folders
fi_FI: Kansiot

en: Files
fi_FI: Tiedostot

en: Dumping file
fi_FI: Tiedoston tyhjennys

en: Bytes
fi_FI: Bittiä

en: Files in
fi_FI: Tiedostot

en: File in
fi_FI: Tiedosto

en: Selected Files
fi_FI: Valitut tiedostot

en: Total Size
fi_FI: Koko yhteensä

en: You are about to open
fi_FI: Olet aikeissa avata

en: Command Prompt windows - are you sure?
fi_FI: Komentorivi-ikkunat - oletko varma?

en: Explorer windows - are you sure?
fi_FI: Explorer-ikkunat - oletko varma?

en: files - are you sure?
fi_FI: tiedostoa - oletko varma?

note: FileName := FDir; 2 = select directory
en: Select Folder
fi_FI: Valitse kansio

note: YMMV
en: Select
fi_FI: Valitse

en: File not found
fi_FI: Tiedostoa ei löydy

en: Error
fi_FI: Virhe

en: Sorting file list...
fi_FI: Lajitellaan tiedostoluetteloa...

en: Loading tree...
fi_FI: Ladataan puu...

en: Scan complete in
fi_FI: Skannaus valmistui ajassa

en: seconds
fi_FI: sekuntia

en: canceled
fi_FI: peruutettu

en: Failed to update Windows Explorer context menu
fi_FI: Windows Explorerin kontekstivalikon päivittäminen epäonnistui

en: No MFT root found!
fi_FI: MFT-juurta ei löytynyt!

note: we have an update!
en: An update is available
fi_FI: Päivitys on saatavilla

en: Click on the "View Update" button to learn more.
fi_FI: Klikkaa "Näytä päivitys" -painiketta lisätietojen saamiseksi .

note: if tag set then display error if any
en: No update found.
fi_FI: Päivitystä ei löytynyt.

note: if tag set then display error if any
en: Error checking for updates:
fi_FI: Päivitysten tarkistusvirhe:

en: Please restart WizTree as Administrator to dump the MFT file
fi_FI: Käynnistä WizTree uudelleen järjestelmänvalvojana MFT-tiedoston tyhjentämiseksi

en: Please select an NTFS formatted drive.
fi_FI: Valitse NTFS-formatoitu asema.

en: Dumping MFT file, please wait...
fi_FI: MFT-tiedoston tyhjennys, odota...

en: MFT data dump complete.
fi_FI: MFT-datan tyhjennys valmistui.

en: MFT data dumped to file
fi_FI: MFT-tiedot dumpattiin tiedostoon

en: MFT file
fi_FI: MFT-tiedosto

en: Loading file list...
fi_FI: Ladataan tiedostoluetteloa...

en: files
fi_FI: tiedostoa

note: lblTotalSpacePerc.Caption := '';
en: n/a
fi_FI: --

en: <Folder>
fi_FI: <Kansio>

en: File
fi_FI: Tiedosto

en: Options
fi_FI: Asetukset

en: Scan
fi_FI: Skannaa

en: New Instance
fi_FI: Uusi instanssi

en: Explore Folder
fi_FI: Tutki kansiota

en: Command Prompt Here
fi_FI: Komentorivi täällä

en: Copy Path
fi_FI: Kopioi polku

en: Delete (to Recycle Bin)
fi_FI: Poista (roskakoriin)

en: Delete (No undelete possible)
fi_FI: Poista (poistoa ei voi peruuttaa)

en: Dump MFT File
fi_FI: Tyhjennä MFT-tiedosto

en: Exit
fi_FI: Poistu

en: Display Dynamic values
fi_FI: Näytä dynaamiset arvot

en: Display Byte values
fi_FI: Näytä tavuarvot

en: Display KB values
fi_FI: Näytä KB-arvot

en: Display MB values
fi_FI: Näytä MB-arvot

en: Display GB values
fi_FI: Näytä GB-arvot

en: Windows Explorer context menu
fi_FI: Windows Explorerin kontekstivalikko

en: Always Run as Administrator
fi_FI: Suorita aina järjestelmänvalvojana

en: Language
fi_FI: Kieli

en: Restart as Administrator
fi_FI: Käynnistä uudelleen järjestelmänvalvojana

en: WizTree requires "Administrator" rights to enable high speed scanning of NTFS hard drives and to access all system files and folders. Click on the "Restart as Administrator" button to enable Administrator rights.
fi_FI: WizTree vaatii järjestelmänvalvojan oikeudet, jotta se voisi skannata NTFS-kiintolevyjä nopeasti ja käyttää kaikkia järjestelmän tiedostoja ja kansioita. Napsauta "Käynnistä uudelleen järjestelmänvalvojana" -painiketta ottaaksesi käyttöön järjestelmänvalvojan oikeudet.

en: Don't show this again
fi_FI: Älä näytä tätä uudelleen

en: View Update
fi_FI: Näytä päivitys

en: Dismiss
fi_FI: Hylkää

en: Check for updates
fi_FI: Tarkista päivitykset

en: Check for updates now
fi_FI: Tarkista päivitykset nyt

en: Select:
fi_FI: Valitse asema:

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Ready...
fi_FI: Valmis...

en: Selection:
fi_FI: Valittu asema:

en: Total Space:
fi_FI: Tila yhteensä:

en: Space Used:
fi_FI: Käytetty tila:

en: Space Free:
fi_FI: Vapaa tila:

en: Help us make WizTree better!
fi_FI: Auta meitä parantamaan WizTree:tä!

en: Tree View
fi_FI: Puunäkymä

en: Folder
fi_FI: Kansio

en: Percent of Parent
fi_FI: % ylätasosta

en: Size
fi_FI: Koko

en: Modified
fi_FI: Muokattu

en: Attributes
fi_FI: Määritteet

en: Items
fi_FI: Kohteet

en: Allocated
fi_FI: Varaus

en: File View
fi_FI: Tiedostonäkymä

en: File Search Filter:
fi_FI: Tiedoston hakusuodatin:

en: Clear
fi_FI: Tyhjennä

en: Match file name only
fi_FI: Täsmää vain tiedostonimi

en: (Fast)
fi_FI: (Nopea)

en: Match entire path
fi_FI: Täsmää koko polku

en: (Warning: can be slow!)
fi_FI: (Varoitus: voi olla hidas!)

en: Max files to display:
fi_FI: Näytettävät tiedostot:

en: (Selecting ALL can be very slow!)
fi_FI: (KAIKEN valitseminen voi olla hyvin hidasta!)

en: ALL
fi_FI: KAIKKI

en: Total Files:
fi_FI: Tiedostoja yhteensä:

en: File Name
fi_FI: Tiedostonimi

en: Percent of Drive
fi_FI: % asemasta

en: About
fi_FI: Tiedot

en: If you use WizTree commercially or you'd just like to support the freeware community then please make a donation by clicking on the Donate button at the top right of the screen. Thank you! :)
fi_FI: Jos käytät WizTree-ohjelmaa kaupallisesti tai haluat vain tukea ilmaisohjelmayhteisöä, tee lahjoitus klikkaamalla näytön oikeassa yläkulmassa olevaa Lahjoita-painiketta. Kiitos! :)

en: What is WizTree?
fi_FI: Mikä WizTree?

en: WizTree is the world's fastest disk space analyzer. It scans your hard drive and shows you which files and folders are using the most disk space.
fi_FI: WizTree on maailman nopein levytilan analysaattori. Se skannaa kiintolevyn ja näyttää, mitkä tiedostot ja kansiot käyttävät eniten levytilaa.

en: It does this in the FASTEST way possible - you simply won't find any other application of this type that's quicker! Use the information WizTree provides to quickly locate and remove "space hogs" from your hard drive.
fi_FI: Se tekee tämän nopeimmalla mahdollisella tavalla - et yksinkertaisesti löydä mitään muuta tämäntyyppistä sovellusta, joka olisi nopeampi! Käytä WizTree-ohjelman tarjoamia tietoja kiintolevyn "tilasyöppöjen" nopeaan paikantamiseen ja poistamiseen.

en: WARNING: Take care not to remove any files that are required for the correct operation of your PC!
fi_FI: VAROITUS: Varo poistamasta tiedostoja, jotka ovat välttämättömiä tietokoneen moitteettoman toiminnan kannalta!

en: What makes WizTree so fast?
fi_FI: Mikä tekee WizTreestä niin nopean?

en: When scanning NTFS formatted hard drives (most modern hard drives use this format), WizTree reads the hard drive's Master File Table (MFT) directly from the disk.
fi_FI: Kun skannaat NTFS-muotoisia kiintolevyjä (useimmat nykyaikaiset kiintolevyt käyttävät tätä muotoa), WizTree lukee kiintolevyn Master File Table (MFT) -taulukon suoraan levyltä.

en: The MFT is a special hidden file used by the NTFS file system to keep track of all files and folders on a hard drive. Scanning for files this way completely bypasses the operating system (Windows) and provides a huge performance boost.
fi_FI: MFT on erityinen piilotettu tiedosto, jota NTFS-tiedostojärjestelmä käyttää kiintolevyn kaikkien tiedostojen ja kansioiden seurantaan. Tiedostojen etsiminen tällä tavoin ohittaa täysin käyttöjärjestelmän (Windows) ja tarjoaa huomattavan suorituskyvyn lisäyksen.

en: As of version 2.0, WizTree can now also scan non NTFS hard drives, network drives, USB drives, and individual directories.
fi_FI: Versiosta 2.0 alkaen WizTree voi nyt skannata myös muita kuin NTFS-kiintolevyjä, verkkolevyjä, USB-asemia ja yksittäisiä hakemistoja.

en: Please visit the Antibody Software website for more great software, such as:
fi_FI: Vieraile Antibody Software -sivustolla, josta löydät lisää hienoja ohjelmistoja, kuten:

en: (click for more information)
fi_FI: (klikkaa lisätietoja)

en: A powerful yet easy to use web gallery downloading tool. It supports most of the popular image hosting sites (such as flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart etc.).
fi_FI: Tehokas mutta helppokäyttöinen web-gallerian lataustyökalu. Se tukee useimpia suosittuja kuvahosting-sivustoja (kuten flickr, facebook, Google image search, imgur, deviantart jne.).

en: It doesn't require any complicated setup or project files - it just works.
fi_FI: Se ei vaadi monimutkaisia asetuksia tai projektitiedostoja - se vain toimii.

en: A keyboard enhancement utility that makes it easy to type accented and other special Unicode characters on a standard US/UK keyboard using easy to remember keyboard shortcuts.
fi_FI: Näppäimistön parannusapuohjelma, jonka avulla on helppo kirjoittaa aksentti- ja muita Unicode-erikoismerkkejä tavallisella Yhdysvaltain ja Yhdistyneen kuningaskunnan näppäimistöllä helposti muistettavien pikanäppäinten avulla.

en: For example, to type an à (a with grave accent), you press Ctrl+` then press a. These shortcuts work from any Windows application.
fi_FI: Jos haluat esimerkiksi kirjoittaa à (a, jossa on painollinen aksentti), paina Ctrl+` ja sitten a. Nämä pikanäppäimet toimivat missä tahansa Windows-sovelluksessa.

en: Invalid Key - Please try again.
fi_FI: Virheellinen avain - Yritä uudelleen.

en: It is recommended that you copy and paste your supporter code.
fi_FI: On suositeltavaa, että kopioit ja liität tukijakoodisi.

en: Only use digits 0 to 9 and letters A to F.
fi_FI: Käytä vain numeroita 0-9 ja kirjaimia A-F.

en: Thank you for your support!
fi_FI: Kiitos tuestasi!

en: WizTree will now restart.
fi_FI: WizTree käynnistyy nyt uudelleen.

en: Enter Supporter Code
fi_FI: Anna tukijakoodi

en: Supporter Code
fi_FI: Tukijan koodi

note: confirmation dialog title
en: Confirmation
fi_FI: Vahvistus

note: information dialog title
en: Information
fi_FI: Tietoja

en: (No Extension)
fi_FI: (Ei tiedostopäätettä)

en: File Type
fi_FI: Tiedostotyyppi

en: Percent
fi_FI: Prosentit

en: Extension
fi_FI: Pääte

en: MFT Dump
fi_FI: MFT tyhjennys

en: All Files
fi_FI: Kaikki tiedostot

en: Show Treemap
fi_FI: Näytä puukartta

en: Show File Types
fi_FI: Näytä tiedostotyypit

en: Reset tree expansion
fi_FI: Nollaa puulaajennus

en: Select Parent
fi_FI: Valitse ylätaso

en: Reselect Child
fi_FI: Valitse alikohde uudelleen

en: Help support WizTree development by making a donation
fi_FI: Auta tukemaan WizTreen kehitystä tekemällä lahjoitus

en: (You can hide the Donate button by making a donation)
fi_FI: (Voit piilottaa Donate-painikkeen tekemällä lahjoituksen)

en: Show Allocated Size on Treemap
fi_FI: Näytä varauskoko puukartassa

en: Auto scan after making selection
fi_FI: Automaattinen skannaus valinnan jälkeen

en: Zoom in Treemap
fi_FI: Suurenna puukarttaa

en: Zoom out Treemap
fi_FI: Pienennä puukarttaa

en: Save Treemap Image as .png file
fi_FI: Tallenna puukarttakuva .png-tiedostona

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Width
fi_FI: Leveys

en: Height
fi_FI: Korkeus

en: Shades of Gray (single color)
fi_FI: Harmaasävyt (yksi väri)

en: Show Free Space on Treemap
fi_FI: Näytä vapaa tila puukartassa

en: File already exists - overwrite?
fi_FI: Tiedosto on jo olemassa - korvataanko se?

en: Generated by
fi_FI: Laatija

en: You can hide this message by making a donation
fi_FI: Voit piilottaa tämän viestin tekemällä lahjoituksen

en: MFT Dump cancelled...
fi_FI: MFT tyhjennys peruutettu...

en: Export complete.
fi_FI: Vienti valmis.

en: Copy file and size info to clipboard
fi_FI: Kopioi tiedosto- ja kokotiedot leikepöydälle

en: Export to .CSV file
fi_FI: Vie .CSV-tiedostoon

en: Colors
fi_FI: Värit

en: Default
fi_FI: Oletus

en: Color Blind
fi_FI: Värisokeus

en: CSV file
fi_FI: CSV-tiedosto

en: Select CSV file
fi_FI: Valitse CSV-tiedosto

en: Failed to import CSV file
fi_FI: CSV-tiedoston tuonti epäonnistui

en: Color By
fi_FI: Väriasetukset

en: Color
fi_FI: Väri

en: File Extension(s)
fi_FI: Tiedostopäätteet

en: Export File Types to CSV file
fi_FI: Vie tiedostotyypit CSV-tiedostoon

en: Display TB values
fi_FI: Näytä TB-arvot

en: UI Theme
fi_FI: Käyttöliittymän teema

en: Light
fi_FI: Vaalea

en: Dark
fi_FI: Tumma

en: Sorry, your supporter code is only valid for versions of WizTree with version date
fi_FI: Valitettavasti tukikoodisi on voimassa vain WizTree-versioille, joiden versiopäivämäärä on seuraava

en: or earlier.
fi_FI: tai aiempi.

en: This version of WizTree has version date
fi_FI: Tämän WizTree-version version päivämäärä on

en: Please install an older version of WizTree with a suitable version date, or purchase a new supporter code.
fi_FI: Asenna vanhempi WizTree-versio, jonka versiopäivä on sopiva, tai osta uusi tukijakoodi.

en: Version Date:
fi_FI: Versiopäivä:

en: Supporter license
fi_FI: Tukijan lisenssi

en: Enterprise license
fi_FI: Yrityslisenssi

en: user license
fi_FI: käyttäjälisenssi

en: Upgrades until:
fi_FI: Päivitykset kunnes:

en: lifetime
fi_FI: elinikäinen

en: Supporter code not valid for this version
fi_FI: Tukijakoodi ei ole voimassa tässä versiossa

en: Select Multiple
fi_FI: Valitse useita

en: Multiple
fi_FI: Moninkertainen

en: Add Folder
fi_FI: Lisää hakemisto

en: Remove Folder
fi_FI: Poista kansio

en: is included within
fi_FI: sisältyy

en: They cannot both be selected.
fi_FI: Niitä ei voi valita molempia.

en: Select All
fi_FI: Valitse kaikki

en: Select None
fi_FI: Älä valitse mitään

en: Lifetime
fi_FI: Elinikäinen

en: Cut
fi_FI: Leikkaa

en: Copy
fi_FI: Kopioi
